- Sseamless internal cable routing for a clean and aerodynamic profile
- Designed for D-shape forks or DCR compatible frames
- With a 120mm compact drop, riders can maintain a low position for longer durations, enhancing comfort and aerodynamics
- RHM (Rapid Hand movement) shape guarantees a very compact reach and drop for a fast change from the shifters to the drops
- Enhanced control and comfort while providing ample clearance for the forearms in the drops
- Weight: 340g (110mmx42cm)
| Model | Alanera RS Integrated Carbon Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 42cm |
| Stem Length | 130mm |
| Hood Width | 42cm |
| Drop Width | 44.5cm |
| Drop | 120mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 6 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Carbon |
| Routing | Internal |
| Color | Black |
| Width | 42Cm |
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor