- Triple-butted 7075-T6 aluminum construction with provisions for STI/Ergopower cable routing
- Rapid Hand Movement (RHM) bend with a patented Continuous Incremental Radius design provides a modern, shallow-ergonomic profile with more hand positions than traditional anatomic shapes
- Drop/reach are measured center-to-center, width is measured outside-to-outside (O-O)
- The drops flare outward at 12 deg angle and extend the width (O-O) an additional 60mm. 260g (42cm)
| Model | Gravel 100 RHM Alloy Bar |
| Clamp | 31.8mm |
| Size | 40cm |
| Hood Width | 40cm |
| Drop Width | 46cm |
| Drop | 130mm |
| Reach | 75mm |
| Sweep | 0 Deg |
| Drop Flare | 12 Deg |
| Top | Aero |
| Material | Aluminum |
| Routing | External |
| Color | Black |
| Weight | 260g (42cm) |
| Width | 40Cm |
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor