Full DT Swiss equipped all mountain wheel built to complete DT's offering with the available Superboost 157mm rear option. 30mm inner rim width maximizes performance of today's trail and enduro tires. DT Swiss hub is modular for easy cleaning serviceability and rear engagement upgrades.Installed tubeless ready tape 6-bolt disc hub 30mm Inner rim width
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Rim Size | 29" |
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor
$19.99 | $24.99
Product title
Vendor